بزرگترین زلزله های جهان

http://www.binazirha.com/image/1397256782.jpg

زلزله روز ۱۱ مارس ۲۰۱۱ ژاپن به بزرگی ۸٫۹ ریشتر به همراه یک سونامی عظیم پنجمین زلزله بزرگ دنیا از زمان اختراع دستگاه های لرزه نگاری دقیق است, در گزارشی به معرفی پرقدرت ترین زلزله های دنیا و زلزله هایی که بیشترین انسان را به کام مرگ کشاند می پردازیم.

بررسی های موسسه ملی ژئوفیزیک و آتشفشان شناسی ایتالیا (Ingv) نشان می دهد که زمین لرزه ژاپن پنجمین زلزله پرقدرت دنیا از زمان اختراع دستگاه های لرزه نگاری دقیق بوده است.

این موسسه تحقیقاتی در طبقه بندی به بررسی این ۵ زلزله پرقدرت پرداخته و در ادامه، زلزله هایی را که بیشترین قربانی را در طول تاریخ برجای گذاشته اند معرفی کرده است.

قویترین زمین لرزه های دنیا از زمان اختراع لرزه نگارهای دقیق:

۱- قویترین زلزله تاریخ از زمان اختراع دستگاههای لرزه نگاری دقیق در ۲۲ می ۱۹۶۰ در شیلی به بزرگای ۹٫۵ درجه در مقیاس ریشتر اتفاق افتاد که هزار و ۶۵۵ کشته، ۳ هزار مجروح و ۲ میلیون آواره برجای گذاشت.

سونامی که این زلزله تولید کرد در هاوایی ۶۱ قربانی گرفت. در آن زمان هنوز سیستم های هشدار وجود نداشتند و هنوز کسی نمی دانست که دریا لرزه می تواند از سراسر اقیانوس عبور کند. این سونامی در ژاپن ۱۳۸ نفر و در فیلیپین ۳۲ کشته برجای گذاشت.

۲- دومین زمین لرزه شدیدی که تاکنون ثبت شده است در ۲۸ مارس ۱۹۶۴ در آلاسکا اتفاق افتاد. کانون زمین لرزه در منطقه «پرنس ویلیام ساوند» به بزرگای ۹٫۲ ریشتر بود. ۱۱۳ نفر در اثر سونامی و ۱۵ نفر در اثر زلزله جان باختند. در نزدیکی جزیره «مونتاگو» ، زمین ۱۳ تا ۱۵ متر از جا برخاست. در خلیج «والدز» ، موج دریا لرزه به ارتفاع ۶۷ متر رسید و ۱۵ نفر در سواحل کالیفرنیا و اورگان کشته شدند و در کوبا و پرتوریکو نیز امواج بلند غیرعادی مشاهده شد.

۳- زلزله ۲۶ ژانویه ۲۰۰۴ دو دقیقه پیش از ساعت ۸ بامداد به وقت محلی زلزله ای به شدت ۹٫۱ ریشتر سوماترا را لرزاند. منطقه شمال غربی این جزیره کاملا ویران شد. سونامی حاصل از این زلزله تا به تایلند، سواحل سریلانکا، هند و سومالی نیز رسید و در مجموع ۲۳۰ هزار نفر کشته برجای گذاشت. هرچند برخی آمارها حکایت از ۳۰۰ هزار قربانی دارند.

۴- زلزله ۴ نوامبر ۱۹۵۲ در ساحل جنوب شرقی جزیره روسی «کامچاتکا» زلزله ای به شدت ۹ درجه ریشتر رخ داد. هیچ خبری از تعداد قربانیان این زلزله منتشر نشده است اما در هاوایی سونامی حاصل از آن موجی به بزرگی ۳ متر ایجاد کرد.

۵- زلزله ۱۱ مارس ۲۰۱۱ در ژاپن به بزرگی ۸٫۹ ریشتر

طبقه بندی شدیدترین زلزله ها بر اساس تعداد قربانیان از ابتدای تاریخ:

۱- بیش از ۸۰۰ هزار نفر قربانی در زلزله ۸ ریشتری ۲۳ ژانویه ۱۵۵۶ در شانژی چین

۲- بین ۲۵۰ تا ۷۰۰ هزار نفر قربانی در زلزله ۷٫۵ درجه ریشتر در «تانگشان» چین در ۲۸ جولای ۱۹۷۶

۳- زلزله ۲۲  می ۱۹۶۰ در شیلی به بزرگای ۹٫۵ درجه در مقیاس ریشتر اتفاق افتاد که هزار و ۶۵۵ کشته برجای گذاشت.

۴- ۲۵۰ هزار کشته در زلزله «آنتیکیا» در نزدیکی ترکیه ۲۱ می ۵۲۸ که احتمالا ۸ ریشتر بوده است.

۵- زلزله ۱۶ دسامبر ۱۹۲۰ در «گانسو» چین با بزرگای احتمالا ۷٫۸ ریشتر ۲۳۵ هزار کشته برجای گذاشت.

۶- در زلزله همراه با سونامی سوماترا در ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ تعداد ۲۳۰ هزار کشته ثبت شد.

۷- زلزله ۷ ریشتری ۱۲ ژانویه ۲۰۱۰ در «پورتو پرنس» هائیتی سبب مرگ ۲۲۳ هزار کشته شد.درباره :

تاریخ مطلب : اسفند ۲۴ام, ۱۳۸۹ | تعداد دفعات بازید : 2,604