روز جهانی کودک

روز جهانی کودک ( ۱۶ مهر ماه، شانزدهم مهر ماه )

کودکان ایرانی همگام با روز جهانی کودک

برنامه های روز جهانی کودک برای نخستین بار با شعار «در همه جای ایران ، با همه کودکان» در مراکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سراسر کشور اجرا می شود. مهندس محسن چینی فروشان در گفتگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت : برنامه های روز جهانی کودک امسال حول ۴محور برگزاری سراسری برنامه ها ، نگاه همه جانبه به مسائل کودک به جای نگاه صرفا فرهنگی ، مشارکت کودکان و نوجوانان و برنامه ها و ایجاد فضای شاد و پرنشاط برای کودکان به اجرا در می آید…

وی با اشاره به برنامه های امسال در قالب ۳ بخش بین المللی ، تهران و استان ها گفت : بخش ایران موزه ملی آمستردام و کارگاه مربوط به آن که برای ۵/۲ سال برپا شده است در این هفته برنامه های ویژه ای دارد. چینی فروشان نمایش ۳۷ عروسک دخترهای افغانی که در اردوگاه آوارگان افغانی سال گذشته با نظارت مربیان کانون ساخته و برگزیده شده اند را از دیگر فعالیت های بخش بین المللی روز جهانی کودک عنوان کرد. چینی فروشان گشایش پایگاه ارتباطی و کانون دوستی کودکان ایرانی و هلندی همزمان با روز جهانی کودک را از دیگر برنامه های این هفته عنوان کرد و افزود: نمایشگاه دوستان هم با حضور مدارس خارجی مقیم تهران از کشورهای فرانسه ، آلمان ، هند، کره ، سودان و مدارس بچه های ایرانی مقیم خارج از کشور و برپایی مجدد نمایشگاه کتاب بچه ها و دنیاها که آثار برگزیده کتابخانه بین المللی جوانان مونیخ را به نمایش می گذارد همزمان با این روز و از ۱۳ تا ۱۷ مهر برپا می شوند. مدیرعامل کانون پرورش فکری درباره برنامه های استان تهران گفت : نمایشگاه فعالیت ها و دستاوردهای سازمان های دولتی و غیردولتی مرتبط با امور کودکان با مشارکت NGO 38 ، نمایشگاه عکس کودک با عنوان نان آوران وچک ، پایگاه بازیهای رایانه ای ، بازارچه معاوضه اسباب بازی و مسابقه نامه ای به دارا و سارا در این شهر برگزار می شوند. وی با اشاره به برنامه های این هفته در استان ها گفت : قرائت پیمان نامه حقوق کودک روی دریا در استان بوشهر ، عکس یادگاری کودکان با عنوان لحظه سبز شکفتن ، راهپیمایی کودکان و نوجوانان در استان ها برای طرفداری از حقوق کودک و مسابقه نامه ای به بچه های جهان در کهگیلویه و بویراحمد و ارسال آن به سفارتخانه های کشورهای خارجی در تهران ، در دیگر شهرهای ایران برگزار می شوند. چینی فروشان گفت : عروسک های دارا و سارا پس از یک سال ، جای خود را در میان کودکان و نوجوانان باز کرده اند که فروش خوب عروسک ها و استقبال خانواده ها از لوازم جانبی آنها در تابستان حکایت از این امر دارد. وی با اشاره به این که تا پایان امسال ۸میلیون دفترچه در اندازه های مختلف و با عکسهای دارا و سارا به فروش می رسد گفت : امسال لباسهای ورزشی و مشاغل عروسک های دارا و سارا از جمله آتش نشان ، معلم و پزشک روانه بازار می شود.

بازدید کودکان به همراه خانواده از موزه ها رایگان است

همزمان با گرامیداشت روز جهانی کودک ( ۱۶ مهر ) بازدید از موزه ها و اماکن تاریخی فرهنگی کشور برای کودکان و خانواده ها ی آنها در سراسر کشور رایگان است .

به گزارش خبرگزاری فارس در جشنواره ای که به این مناسبت در مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد برگزار می شود ایستگاه های سفال، خوشنویسی، طراحی، نقاشی، گریم و … برای کودکان و نوجوانان راه اندازی شده است . در این جشنواره گروه سرود و موسیقی مرکز آموزش سعدآباد در محوطه همین کاخ به اجرای برنامه خواهند پرداخت .
براساس همین گزارش ، برپایی نمایشگاهی از آثار خوشنویسی کودکان و نوجوانان انجمن خوشنویسان در موزه میرعماد ، آثار طراحی و نقاشی هنرجویان کودک و نوجوان در گروه سنی ۷ تا ۱۷ سال شامل ۷۰ اثر با موضوعات گل، منظره، نقاشی ذهنی، طبیعت بی جان در موزه رضا عباسی، برگزاری نمایشگاه سفال، تراش روی شیشه و نقاشی در موزه آبگینه و سفالینه های ایران از جمله برنامه های تدارک دیده شده از سوی سازمان میراث فرهنگی در این روز است .
گفتنی است : مجمع عمومی سازمان ملل طی قطعنامه دسامبر ۱۹۵۴ اختصاص یک روز از سال را به روز جهانی کودک تصویب کرد. از آن سال شمار کشورهایی که روز جهانی کودک را به عناوین مختلف برگزار می کنند از ۵۰ به ۱۵۰ کشور رسیده است.

منبع : آوینیدرباره :

تاریخ مطلب : مهر ۱۶ام, ۱۳۹۰ | تعداد دفعات بازید : 3,407